Čo ovplyvňuje pohyb výmenných kurzov?

Co ovlivňuje pohyb kurzů?

Každý stávkar určite vie, že v kurzoch na športové príležitosti dochádza k pohybu. Oveľa menej ľudí však vie, prečo k tomuto pohybu vlastne dochádza. V dnešnom článku si rozoberieme najčastejšie dôvody, prečo dochádza k pohybu kurzov.

Neočakávané okolnosti

Pod týmto pojmom si možno predstaviť veľa vecí. Najčastejšie však dochádza k zraneniu hráča. A nemusí to byť len hráč, ktorý je pre tím kľúčový, stačí aj menej dôležitý člen tímu, ktorý určite nakloní šance. Ako príklad, aj keď dosť extrémny, môžeme uviesť situáciu z minulého roka v českej WSM lige. Odohral sa zápas medzi Slaviou a Prostějovom. Krátko pred začiatkom však vyšlo najavo, že Slovanisti privezú do Prostějova len juniorský tím, keďže hráči A-tímu mali problémy s vedením klubu a odmietli hrať.

To, samozrejme, spôsobilo závratnú zmenu v kurzoch. Kým pred zápasom a v domnienke, že za Slaviu nastúpi A-tím, bol kurz na hostí mierne nad dvomi, po úniku informácií o štrajku sa kurz v niektorých stávkových kanceláriách vyšplhal dokonca na 8,00. Len dodám, že Slavia prehrala zápas 13:0.

A nemusia to byť zranenia samotných hráčov alebo únik informácií z klubu. Za pohyb kurzov môže byť zodpovedné aj počasie. Výrazné zmeny klímy môžu ovplyvniť zápas. V horšom počasí je ťažšie kombinovať, takže kurz na technickejší tím sa pravdepodobne mierne zvýši, zatiaľ čo kurz na tím, ktorý sa viac bráni, sa zníži. Dokonca aj kurz na počet gólov v zápase môže byť ovplyvnený počasím pred začiatkom zápasu.

Rovnomerné rozdelenie stávok

Stávkové kancelárie zarábajú na marži, čo znamená, že ich cieľom je dosiahnuť, aby sa v oboch prípadoch, napríklad v tenisovom zápase, t. j. pri výhre jedného aj druhého hráča, stavili približne rovnaké sumy peňazí stávkujúcich. Ak sú totiž stávky rovnomerne rozdelené, potom bez ohľadu na výsledok zápasu vyhrajú stávkové kancelárie, pretože na ich strane je rezerva.

Aby sa k tomuto cieľu priblížili, používajú stávkové kancelárie veľmi jednoduchý princíp, a tým je pohyb kurzov. Keď sa totiž výrazne zníži kurz na jedného hráča, stávka sa pre stávkujúcich stane neatraktívnou, bez hodnoty, a tak je pravdepodobnejšie, že stavia na druhého hráča. Ďalším dôvodom pohybu kurzov teda môže byť práve tento moment, t. j. snaha stávkových kancelárií o vyrovnanie kurzov.

Bookmaker urobil chybu

Aj to sa môže stať. Hoci sa to v dnešnej dobe stáva zriedkavo, keďže na tvorbe kurzov sa okrem samotných stávkových kancelárií podieľajú aj rôzne aplikácie a programy, môže sa to stať. To znamená situácie, keď sú kurzy očividne nastavené zle a rýchli stávkari to môžu využiť. Ak už takáto situácia nastane, trvá len veľmi krátko, pretože stávková kancelária si často chybu veľmi rýchlo všimne a zmení kurz.

V minulosti sa tiež stalo, že ak ste stavili na nesprávny kurz, vaša stávka bola zrušená a nevyhrali ste žiadne peniaze. Dnes sa to už u našich renomovaných stávkových kancelárií nestáva a existuje mnoho príkladov, keď stávkové kancelárie doslova platia za svoje chyby. Pozrite i na dalšie tipy na zlepšenie stávkovania.

Máte záujem o stávkovanie a hovoríte česky? Tu je článok práve pre vás: Co ovlivňuje pohyb kurzů?

Relevantné správy