Stádový efekt a ako sa mu vyhnúť

Stádový efekt a jak se mu vyhnout

Ak sa venujete kurzovým stávkam, je niekedy veľmi ťažké nepodľahnúť všeobecnému názoru na určitú udalosť a dôverovať svojim schopnostiam a analýze. Stádový efekt, ktorý sa nám samozrejme môže prihodiť v každodennom živote, je jedným z najnebezpečnejších psychologických prejavov, ktoré môžu ovplyvniť vaše stávkovanie.

Presná definícia stádového efektu je: Správanie veľkého počtu ľudí, ktorí nasledujú správanie alebo názory iných ľudí, bez ohľadu na to, či sú tieto názory mylné alebo nie. V podstate stačí, aby skupina ľudí prepadla pocitu, že ich vzor predstavuje skutočné kvality. Vzorom tak môže byť napríklad dobrý rečník, ktorý svojmu stádu vnucuje svoj názor v podstate nedobrovoľne.
Aké sú príčiny stádového efektu ?

Stádovitý efekt vyplýva z pohodlnosti ľudí, pre ktorých je jednoduchšie prijať názor niekoho iného, ako sa zamyslieť nad vlastným, ktorý by mali podložiť argumentmi a faktami. Preto je tento fenomén pri kurzových stávkach taký nebezpečný. Pretože ak chcete byť naozaj ziskovým stávkarom, nestačí sa spoliehať len na tipy niekoho iného. Musíte si urobiť vlastnú analýzu a rozbor. Samozrejme, to neznamená, že by ste nemali čítať ani názory a analýzy iných, pretože v nich často môžu byť dôležité informácie alebo postrehy, len musíte názory iných filtrovať cez vlastný názorový filter.

Ľudia, ktorí podľahnú stádovému efektu, sú potom veľmi ľahko manipulovateľní. Mnohí z nich si totiž myslia, že ak stavili na konkrétnu hru, ktorá im vyšla, podľa názoru väčšiny stávkovej komunity vlastne neurobili nič zlé. V skutočnosti mohli vyhrať, ale stávkové kancelárie na nich nevypisovali hodnotné kurzy. To sa často stáva, keď sa pred vami zobrazí tabuľka s najväčším počtom stávkových príležitostí. Áno, pri takýchto zápasoch existuje slušná šanca, že daná stávka vyjde, ale je dobré si uvedomiť, že aj kurz, na ktorý stávkujete, musí mať hodnotu, inak budete dlhodobo v mínusových číslach.

Takže odporúčanie na záver znie: nepodliehajte stádovému efektu a urobte si vlastnú analýzu a rozbor zápasov, na ktoré chcete staviť. Nie je nič zlé na tom, ak sa inšpirujete napríklad iným tipujúcim, ale konečné, kľúčové rozhodnutie musí vždy vychádzať len z vašej hlavy.

Pre českých čitateľov: Všetko o online stávkovaní teraz vo vašom jazyku: Stádový efekt a jak se mu vyhnout

Relevantné správy