Fortuna – Športový servis

Fortuna - Športový servis

FORTUNA, stávková kancelária a.s. je česká spoločnosť prevádzkujúca kurzové stávkovanie. Založenie prebehlo v roku 1990 v Prahe. Zakladateľom je Michal Horáček. Spoločnosť dnes zamestnáva približne 797 ľudí.

iFortuna je, ale tiež bola sponzorom športových odvetví, eventov a klubov:

Futbal:

•Legia Warszawa

•Sparta Praha

•FC Baník Ostrava

•Bohemians 1905

•FC Slovan Liberec

•Zbrojovka Brno

•Sk Slavia Praha iFortuna Víkend šampiónov

•1. slovenská futbalová liga

Florbal:

•Fortuna Extraliga (sezóny 2005/06 až 2011/12

Hokej:

•HC Sparta Praha

•Dynamo Pardubice

Atletika:

•TNT – Fortuna Meeting

•Pražská tyčka

Dostihové závodisko Chuchle

História

Stávkovú kanceláriu iFortuna založili v roku 1990:

• Peter Bouma

• Jiří Balcar

• Jozef Kurka

• Michal Horáček.

Všetci až na Horáčka pôsobili pred štátnym prevratom v roku 1989 ako ilegálni bookmakri v dostihovom areáli v Prahe-Veľkej Chuchli. Michal Horáček sa ilegálnym sprostredkovávaním dostihových stávok živil a pôsobil od 1968 až do roku 1990.

Prvá pobočka stávkovej kancelárie Fortuny sa otvorená v Prahe v Lucerne. Následne sa kurzové stávkovanie v Československu stalo legálnym dňa 1. mája 1990. Obdobnou stávkovou kanceláriou sa stalo Terno.

V roku 2005 zakúpila Fortunu investičná skupina Penta za 2, 4 miliardy Sk, ktorá sa tak stala vlastníkom českej Fortuny, ale aj slovenského Terna. Terno premenovali na Fortunu. Potom sa spoločnosť presunula do Poľska a zakúpila kanceláriu s názvom Profesionał, ktorá získala taktiež názov Fortuna.

V roku 2007 začala iFortuna sprostredkovávať stávkovanie pomocou služby TELEKONTO. Slovensko mohlo uzatvárať stávky aj iba pomocou internetovej siete. K legalizácii stávkovania cez internetové stránky došlo v Českej republike v roku 2009. V rovnakom roku vznikla zároveň zastrešujúca spoločnosť Fortuna Entertainment Group s podielmi na poľskom, maďarskom, slovenskom a tiež chorvátskom trhu.

Novým produktom sa toho istého roku stali stávky Live, ktoré umožňujú uzatváranie stávok v priebehu rozohraného stretnutia, teda naživo. O rok neskôr bola možnosť zakúpiť si akcie Fortuny na burze, predovšetkým na burzách v Prahe a hlavnom meste Poľska – Varšave. Neskôr sa Fortuna pustila aj do predaja stieracích žrebov a rozšírila svoje pole pôsobnosti aj na trh lotérií s číslami, kam sa dostala v júli s produktom Loto.

1. januára 2017 bol uznaný platnosť nový zákon, ktorý preukázal Fortunu za jednu z prvých spoločností, ktorá mohla prevádzkovať hazardné hry v Českej republike. V roku 2017 iFortuna vstúpila na trh dokonca s online kasínami.

Futbal a Fortuna

Stávková kancelária iFortuna je po veľmi dlhú dobu spájaná s propagáciou futbalu. V roku 2016 sa spoločnosť dostala do kontaktu s FAČR a LFA. Po dvoch rokoch, kedy Fortuna predstavovala partnera českého pohára, niesla druhá najvyššia súťaž názov FORTUNA NÁRODNÁ: LIGA, ktorá sa dostala do ročníka 2018/19. Partner najvyššej českej ligy získala názov FORTUNA:LIGA.

Najvyššia súťaž futbalu v SR

Od roku 1993, kedy došlo o rozpade Československa beží najvyššia futbalová súťaž v Českej republike. Súťaží medzi sebou 16 tímov. Pravidlom je, že sa každý tím stretne s každým tímom, teda okrem svojho a dve kolá. To znamená, že každý tím hrá 30 zápasov. Jedna z hier sa uskutoční na domácom ihrisku a druhýkrát na ihrisku protivníka.

Od sezóny roku 2018/2019 sa pridalo po základnej časti finále. Tímy, ktoré sa umiestnili na prvom, druhom, treťom, štvrtom, piatom a šiestom mieste medzi hrajú opäť a súperia o majstrovský titul, ktorý naposledy získala Viktoria Plzeň s počtom 85 bodov. Druhá sa umiestnila Slavia Praha s počtom 78 bodov.

Hokej a Fortuna

Najvyššiu hokejovú súťaž v Českej republike predstavuje extraliga. V tejto sezóne ju čaká jubilejný 30. ročník. O získanie titulu sa postarajú Oceliari z Třinca, ktorým sa úspešne podarilo poraziť Spartu Praha. Bronzové miesto získali České Budějovice, víťazom základnej časti sa stal Hradec Králové. V minulej sezóne v extralige bojovalo proti sebe celkom 15 tímov. Tento rok sa stretne iba 14 ako bežne už skôr.

Súťaž sa skladá zo základnej časti, v ktorej musí každý z tím odohrať 52 stretnutí. Do štvrťfinále postupujú iba 4 najlepšie tímy. Zvyšné tímy, ktoré sa umiestnili na piatom, šiestom, či ďalších priečkach až do dvanástej pozície budú o hrať v predkole.

Najúspešnejši tým extraligy v histórii

Historicky najúspešnejším celkom extraligy ľadového hokeja (od roku 1993, kedy došlo k rozdeleniu Československa) je aj naďalej Vsetín, ktorý si vyslúžil celkom už 6 titulov. Už 4x sa stali majstrom Sparta Praha.

Fortuna ďalej vsádza aj na tenis, ale aj bojové športy. Spoločnosť prevádzkuje aj servis iFortuna TV, ktorý registrovaným užívateľom zadarmo umožňuje sledovať akékoľvek športové prenosy, ktoré si podľa vlastného záujmu vyberú.

Fortuna Vegas sa zameriava na tzv. technické hry, v ktorých spolu hráči nie sú v kontakte, teda primárne hracie automaty, ktoré majú zákonné obmedzenia na výšku stávok, výhier, a okrem iného aj na čas strávený pri hre. iFortuna Casino má licenciu aj na prevádzkovanie tzv. živých hier, ktoré zo zákona nemajú obmedzenia ako technické hry. Živé hry oproti technickým hrám vyžadujú najmä online interakciu medzi hráčmi.

Dávate prednosť češtine? Tento článok o stávkovaní s Fortunou je určený práve vám: Fortuna – Sportovní servis

Relevantné správy