Najznámejšie chorály a melódie z hokejových zápasov

Hokejoví fanúšikovia

K športu neodmysliteľne patria aj rôzne hymny jednotlivých tímov a fanúšikov. Hudba výrazne prispieva k atmosfére na štadiónoch. Ktoré piesne sú v súvislosti s hokejom najznámejšie?

Prečo je na štadiónoch hudba?

Používanie hudby na športových podujatiach nie je výsadou podujatí organizovaných len v modernej dobe, táto prax je stará tisíce rokov. Už starí Gréci spájali hudobné vystúpenia so športom. Hudobná kulisa sa stala populárnou najmä na vtedajších olympijských hrách.

Hudobný sprievod sa používa dodnes. A to najmä na zvýšenie dramatického účinku. Hudba dokáže v divákoch vybudiť energiu, ktorá sa potom odráža v celkovej atmosfére na štadióne, pričom diváci usilovne povzbudzujú svojich favoritov.

Preto majú mnohé hokejové tímy špecifické piesne, ktoré k nim neodmysliteľne patria. Existujú však aj piesne, ktoré sú neodmysliteľne spojené s konkrétnymi udalosťami. Ktoré to sú?

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2023 do 18 rokov

K mládeži neodmysliteľne patrí aj takzvaný gólový klaksón, ktorý fanúšikovia na štadióne počujú vždy, keď hokejový tím strelí gól. Táto hudba samozrejme zaznela aj na minuloročných majstrovstvách sveta hráčov do 18 rokov.

A českí „mladíci“ sa rozhodne nedali zahanbiť. Hráči si vybrali kontroverznú pieseň „Hafo“ od Franka Wilda a influencerky Anny Hamann. Výslovne erotický text piesne sa stal terčom kritiky, proti ktorej sa museli mladíci brániť svojmu trénerovi a trochu urazené médiá uznali, že česky našťastie rozumejú na štadiónoch len ich kolegovia zo Slovenska.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2022

To vyspelejší kolegovia mladých domácich hokejistov zaujali v roku 2022 iný postoj. Vo fínskych Helsinkách sa Nokia Arenou rozozvučal remix českej skladby Maxim Turbulenc „Nech žije duch“. Tento hit je s domácimi hokejistami pevne spojený už od majstrovstiev sveta 2015, keď si ho vybral vtedajší kapitán tímu Jakub Voráček.

V tomto prípade nedošlo k žiadnej kontroverzii, hoci ani zdanlivo nekontroverzná pieseň z detského filmu nebola prijatá bez výhrad. Hlasitá pieseň vraj na šampionáte vzbudzovala emócie a dráždila súperov, a dokonca prinútila mnohých hudobných znalcov zdvihnúť obočie.

Zimné olympijské hry v Nagane 1998

Jedným z najdôležitejších míľnikov českého hokeja boli nepochybne zimné olympijské hry 1998 v japonskom Nagane, kde českí hokejisti senzačne získali zlatú medailu. A ich triumf z reproduktorov ozvučil Michal David.

Športovci sa vtedy netajili tým, že z nostalgie púšťajú v kabíne jeho hity. Keď potom slávny hitmaker počas veľkolepého privítania „zlatých chlapcov“ na Staromestskom námestí zaspieval vtedy novú pieseň Správnej tím, prinieslo to nielen ďalší zaujímavý moment v histórii športu spojený s hudbou, ale aj dôležitý povestný comeback Michala Davida.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 1996

Národný tím triumfálne zvieral trofej pre víťaza po finálovom víťazstve 4:2 nad Kanadou vo Viedni v roku 1996. K oslavám majstrovského titulu samozrejme patrila aj hudba. V eufórii v kabíne si hokejisti zaspievali „Vašku, ty si elegán“ od skupiny Kabát.

Do šatne zavítal aj vtedajší premiér Václav Klaus. A myslel si, že pieseň je adresovaná práve jemu. Hokejisti ju však mali ako svoj rituál a hrali ju svojmu obľúbenému masérovi Václavovi Šaškovi. Ten zažil s národným hokejovým tímom štyri tituly majstrov sveta a spomínaný olympijský triumf v Nagane a bol jeho neodmysliteľnou súčasťou.

Čo sa hrá v zahraničí

Hudba v súvislosti s hokejom nie je špecifikom českých hráčov. Ktoré skladby vládnu zahraničným kabínam a štadiónom?

We Will Rock You

Obľúbená pieseň športových fanúšikov a tímov „We Will Rock You“ patrí už tri desaťročia k najhranejším skladbám na zápasoch Národnej futbalovej ligy, Major League Baseball a National Hockey League.

Pieseň napísal gitarista skupiny Queen Brian May. Skupina ju nahrala v roku 1977 ako úvodnú skladbu svojho štúdiového albumu News of the World.

Hokejová pieseň

Pieseň The Hockey Song je už desaťročia tiež základom vo svete športovej hudby. A stále je obľúbenou voľbou pre zápasy a turnaje. Kanadský tím Toronto Maple Leafs tradične hrá túto hokejovú hymnu na každom domácom zápase.

Kanadský spevák a skladateľ Stompin‘ Tom Connors, ktorý pieseň naspieval aj napísal, sa v skutočnosti vo svojej kariére zameral na rodnú Kanadu. Na svojom konte má viac ako 300 piesní. Hokejová pieseň bola prvýkrát vydaná na albume Stompin‘ Tom and the Hockey Song z roku 1973.

Twilight Zone

Twilight Zone je skladba z repertoáru belgickej eurodanceovej formácie 2 Unlimited. Tvorila ju holandská spevácka dvojica, raper Ray Slijngaard a speváčka Anita Doth. Za projektom však stáli belgickí producenti Jean-Paul De Coster a Phil Wilde.

Tanečný hit sa stal základom pre tímy Národnej hokejovej ligy, keďže mnohé z nich ho hrajú počas zápasov v inštrumentálnej slučke. Jeho popularitu v NHL zrejme inšpiroval samotný Ray Slijngaard, polovica dua 2 Unlimited, ktorý mal vo videoklipe oblečenú mikinu Los Angeles Kings.

Hokej vládne aj televíznym obrazovkám a stávkovým kanceláriám

Hokej je vo všeobecnosti jedným z najpopulárnejších športov. A to nielen v návštevnosti na zimných štadiónoch. Na jednotlivé zápasy tam bežne chodia tisíce fanúšikov a v prípade podujatí, ako sú majstrovstvá sveta, organizátori počítajú návštevnosť aj v státisícoch.

Hokej je hojne sledovaný aj v televízii. Napríklad v minulom roku sledovalo zápasy majstrovstiev sveta 4,8 milióna divákov. Zástupcovia športovej O2 TV uviedli, že v máji, keď sa konajú majstrovstvá sveta v hokeji a vrcholí väčšina športových súťaží, si Česi „pozreli“ na športových kanáloch celkovo 8,8 milióna hodín.

Pre mnohých ľudí nemá sledovanie zápasov v televízii to isté čaro. Športové stávkovanie vám môže dodať ďalšiu dávku adrenalínu. Športové stávkovanie je v Českej republike veľmi rozvinutým odvetvím a v súčasnosti existuje niekoľko poskytovateľov. Medzi renomované na českom trhu patria napríklad Tipsport.sk, iFortuna, Synottip.sk alebo Doxx bet.

Relevantné správy