Najznámejšie pokriky z futbalových štadiónov – musíte ich poznať

Fanúšikovia Liverpoolu

Aby bol futbalový klub považovaný za klub so všetkým, nie sú dôležití len hráči. Podstatnú úlohu zohrávajú aj fanúšikovia. S nadšením spievajú hymnu svojho klubu nielen počas zápasov, ale aj pri iných príležitostiach. Chorál dodáva zápasu atmosféru a tlačí mužstvo k úspešnému zakončeniu zápasu.

Chorál dodáva atmosféru a ženie hráčov k víťazstvu

Skutoční futbaloví fanúšikovia sú doslova posadnutí skandovaním. Nie sú však jediní, ktorí poznajú tímovú pieseň slovo od slova. V hojnom počte ju spievajú aj samotní hráči a ostatní členovia futbalovej rodiny. Na čele fanúšikovskej základne je minimálne jeden bubeník, ktorý udáva tempo spevu. Spevy sa spievajú pri každej príležitosti. Pred zápasom, po zápase, počas zápasu alebo len počas tréningov. Každý skutočný fanúšik pozná piesne svojho tímu. Nejeden zarytý fanúšik si tiež staví peniaze na úspech svojho obľúbeného klubu prostredníctvom niektorej z populárnych stávkových kancelárií. Výhodou je, že môže tipovať online, napríklad priamo zo štadióna počas zápasu alebo pred jeho začiatkom.

Roma, Roma je známy chorál talianskeho klubu AS Rím

Vráťme sa však k samotným chorálom. Taliansky futbalový klub AS Rím svoje skandovanie rozhodne nebral na ľahkú váhu. O ich hymnu sa postaral taliansky spevák a skladateľ Antonello Venditti. Pre AS Rím zložil pieseň Roma, Roma. Text o láske k Rímu a jeho nezlomnej sile sprevádza hudba plná nádeje a spolupatričnosti. Spevákov pôvodný singel z roku 1974 sa takmer okamžite stal oficiálnou hymnou. Treba dodať, že je taká úspešná a populárna, že v roku 2017 bola skladba označená za druhú najlepšiu futbalovú hymnu všetkých čias.

Prvou populárnou hymnou je hymna klubu FC Liverpool

Zostaneme pri vyhlásení najlepších miest. Športový magazín France Football označil You’ll Never Walk Alone za najpopulárnejšiu futbalovú hymnu pred 7 rokmi. Ako napovedá anglický názov, ide skutočne o hymnu jedného z najslávnejších britských futbalových klubov. Hymnou FC Liverpool sa stala krátko po oficiálnom založení klubu. Má však trochu pohnutú históriu. Hoci je to hymna anglického klubu Liverpool, prvýkrát zaznela na ihrisku iného klubu. Konkrétne na ihrisku večného rivala Manchestru United. Kto vlastne použil pieseň ako prvý, nie je v súčasnosti veľmi jasné. Pravdou však zostáva, že ak sa vám niektorý z týchto tímov páči, môžete si na jeho výsledky staviť napríklad v stávkovej kancelárii Fortuna.

Modrá farba na ihrisku, na vlajke a v názve klubu

V Spojenom kráľovstve ešte chvíľu zostaneme. Konkrétne v klube založenom v roku 1905. Keď vám povieme, že jeho typickou farbou je modrá, pravdepodobne hneď uhádnete, že ide o Chelsea. V skutočnosti je FC Chelsea natoľko spojený s modrou farbou, že sa táto farba dokonca objavuje v názve piesne. Modrá je farba je jednou z najznámejších futbalových piesní na svete, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1972. Odvtedy je neoddeliteľnou súčasťou tohto úspešného futbalového klubu. Refrén by sa dal jednoducho opísať niekoľkými slovami. Modrá, víťazstvo, sláva, Chelsea a futbal.

Nadšení fanúšikovia spievajú tento chorál aj v Českej republike

Zo sveta sa na chvíľu presunieme do Slovenskej republiky. Veľké množstvo českých mužov je fanúšikmi niektorého z futbalových tímov. Nielenže chodia na zápasy, ale na výsledky svojich favoritov aj intenzívne tipujú. Doxxbet často ponúka dobré kurzy a stávky. Po výhre v stávke je spev klubovej hymny o to sladší. V roku 1993 si populárny český klub AC Sparta Praha zobral za svoju ústrednú pieseň pieseň Spievaj, kto si Sparťan. Pieseň, ktorej text napísal Karel Šíp, oslavuje víťazstvá a nádej na ďalšie lepšie časy pre klub, ktorý je v hymne považovaný za najlepší futbalový tím.

Slavie sa v refréne spája aj s jej typickými farbami

V Českej republike nesmieme zabúdať ani na ďalšie futbalové kluby. Keď už hovoríme o Sparte, musíme spomenúť aj klub SK Slavia Praha a jeho hymnu,ktorá v choráli nezabúda na svoje tradičné červeno-biele farby. Spieva sa v nej o jej sile a o oddanosti a spolupráci celého tímu. Treba však pripomenúť, že Slavia počas svojej dlhej histórie zmenila nejednu pieseň. Napríklad pôvodná pieseň „Červená a biela“ nesmie chýbať.

Ani slávna Viktoria Plzeň nezostáva s chorálom pozadu

Ďalším českým klubom, ktorého hymna stojí za zmienku, je FC Viktoria Plzeň. V súčasnosti je oficiálnou piesňou tohto futbalového tímu skladba z roku 2012 s názvom Nech Viktoria stále vyhráva. Pieseň napísal plzenský autor Milan Čechura a zverejnil ju Český rozhlas Kiss. Aby sa pieseň stretla s pozitívnym ohlasom fanúšikov a futbalového klubu, hymnu dokonca nahrala Plzenská filharmónia pod vedením šéfdirigenta Tomáša Braunera. V tejto piesni sa vôbec po prvýkrát stretávame so slovom gól, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou každého zápasu. Hymna opäť pripomína farby klubu a silu a spolupatričnosť, ktorá má doviesť tím k vytúženému víťazstvu.

Každý klub má svoj vlastný chorál, ktorý je typický pre daný šport a tím

Spevy sú neoddeliteľnou súčasťou každého športového klubu. Či už oslavujete víťazstvo svojho obľúbeného futbalového tímu, alebo prijímate peniaze stávkou na víťazstvo toho správneho tímu, oslavy vždy prebiehajú lepšie so spevmi, ktoré sa spievajú z plných pľúc. Jeden francúzsky časopis v roku 2017 uviedol v tabuľke tie najobľúbenejšie a najznámejšie. Medzi najúspešnejšie patrili hymny zahraničných klubov. Na prvom mieste sa umiestnil FC Liverpool. Ani české hymny nezostali ďaleko za nimi. Kvôli jazyku im však väčšinou nikto zo zahraničných športovcov nerozumie. To však neznamená, že sa na ihriskách hojne nespievajú. Českých fanúšikov je na tribúnach futbalových štadiónov počuť na kilometre ďaleko.

Relevantné správy