Ako analyzovať športové podujatie (1. časť)

Jak probíhá analýza sportovní události (1.díl)

Ak ste niekedy počuli, že byť profesionálnym bookmakerom je práca na plný úväzok, vedzte, že to tak naozaj je. V našom miniseriáli vám ukážeme, z čoho sa skladá klasická analýza športovej udalosti, na ktorú chcete staviť.

Štatistika

Každá analýza by mala začať štatistikou. Samozrejme, nie len ten bežný, t. j. pozrieť sa na to, ako vysoko sa v tabuľke nachádza tím, na ktorý chceme staviť, a ako si v tabuľke vedú jeho súperi. Štatistiky sú veľmi dôležité a mali by sa brať vážne. Okrem postavenia v tabuľke je preto potrebné zistiť, ako sa tímom darí doma a vonku, a to nielen z hľadiska výhier a prehier, ale aj z hľadiska strelených a inkasovaných gólov. Dôležité sú aj vzájomné zápasy, dokonca aj tie, ktoré sú staré niekoľko rokov, pretože aj z nich môžeme odvodiť vzorec, ktorý nám môže pomôcť pri tipovaní.

Ak sme analyzovali vyššie uvedené údaje, môžeme sa pozrieť na štatistiky z posledných zápasov, strelené a prijaté góly, počet žltých kariet atď. Vďaka internetu dnes nie je problém získať naozaj podrobné štatistiky, ako sú strely na bránku alebo držanie lopty (ak hovoríme o futbale), takže aj keď sme zápas nevideli, môžeme si zo štatistík urobiť dobrú predstavu o tom, ako zápas asi prebiehal.

Štatistika je prvým, ale nie posledným krokom pri analýze športového podujatia. Nedá sa povedať, ktorá časť analýzy je najdôležitejšia, treba ju brať ako celok, vrátane všetkých jednotlivých aspektov.

Článok pokračuje príspevkom: Ako analyzovať športové podujatie (2. časť)

Prečítajte si naše tipy a triky v českej verzii: Jak probíhá analýza sportovní události (1.díl)

Relevantné správy