Športové stávky a povery

Sportovní sázení a pověrčivost

Pravdepodobne každý stávkar má nejaký rituál alebo vlastnosť, o ktorej si myslí, že mu prináša šťastie. Na tom samozrejme nie je nič zlé, kým naše rozhodnutia o stávkovaní nezačnú ovplyvňovať povery.

Je naozaj neuveriteľné, koľko stávkujúcich je schopných robiť rôzne rozhodne nedospelé veci, len aby mali pocit, že urobili naozaj všetko pre to, aby vyhrali celú vec, na ktorú stavili. Neexistujú žiadne výnimky, ako napríklad keď si stávkar na stávku oblečie týždeň staré spodky alebo nosí pokrývku hlavy z mladosti, o ktorej si myslí, že prináša šťastie. Svojím spôsobom to vlastne nie je zlé, pokiaľ sa to udrží na tejto úrovni. Ak je zápas tipovaný a my len vykonávame určité rituály na podporu nášho tipu. Problém však nastáva, keď sme pred stávkou na zápas poverčiví a poverčivosť ovplyvňuje naše rozhodnutia, na koho staviť a na koho nie.

Napríklad sledovanie ich zápasu v televízii by bolo pre mnohých stávkarov doslova utrpením a určite znamením, že ich stávka nevyjde. Naopak, iní stávkari veria, že ak budú sledovať zápas v televízii, ich tím vyhrá. A tu sa dostávame k predmetnému bodu. Ak si nie som istý, kto daný zápas vyhrá, ale viem, že ho bude vysielať televízia, nič to nemení na tom, že by sme nemali tipovať, pretože nie sme úplne presvedčení o víťazovi. Práve v týchto chvíľach sa musíme zbaviť povier a presvedčenia, že ak napríklad sledujem daný zápas, vyhrá ten, na koho si stavím.

Týchto chýb sa dopúšťajú najmä začínajúci a neskúsení stávkari. Je to znak určitej nezrelosti v stávkovom odvetví. Takéto správanie určite neuvidíte u skutočne profesionálnych stávkarov. Preto sa mu snažte vyhnúť. Na rituáloch nie je nič zlé, ak ich chceme použiť na podporu už uzatvorených stávok, ale žiadne povery by nám nemali určovať, na aké hry môžeme a na aké nemôžeme vsádzať. V tomto momente pri rozhodovaní o tom, ako pristupovať k zápasu, prichádza do úvahy len poctivá analýza a štatistiky.

Odporúčame si prečítať aj článok prikázanie o stávkovaní.

Chcete si prečítať náš článok v češtine? Tu je česká verzia: Sportovní sázení a pověrčivost

Relevantné správy