Najobľúbenejšie stávkové stratégie a systémy F1

Športové stratégie a systémy F1

Motoristický šport si získal veľa fanúšikov aj na Slovensku. A to nielen medzi tými, ktorí sa zaujímajú o šport ako taký, ale aj medzi stávkarmi. Ako vsádzať práve na toto odvetvie? Aké stratégie zvoliť?

Ktoré ponuky stávkových kancelárií môžete využiť

Stávky na motoristický šport si získavajú na popularite vďaka svojej rozmanitosti a adrenalínu. Ponuka stávkových kancelárií v Českej republike preto pokrýva domáce aj zahraničné šampionáty. A to ako motocyklové, tak aj automobilové.

Staviť si môžete na:

 • Formule 1
 • Rallye Dakar
 • Barum Rally
 • Majstrovstvá sveta v rallye (WRC)
 • Moto GP
 • NASCAR

Výsledok konkrétneho podujatia ovplyvní konkrétny profil trate, počasie, ako aj súhra jazdca a jeho tímu technikov a ďalších profesií. To môže vytvoriť pomerne vzrušujúce podujatie, na ktoré sa rozhodne oplatí vsadiť.

Medzi používané typy stávok patria:

 • Individuálne bodové stávky tímov / sezónne hendikepové stávky – H2H tímov / špeciálne sezónne stávky na tímy
 • Prvé umiestnenie na pódiu / Prvé bodované umiestnenie / Prvé víťazstvo / Prvé umiestnenie mimo pódia
 • Najviac vyhraných pretekov / Najviac pole position / Najviac najrýchlejších kôl / Najviac umiestnení na stupňoch víťazov
 • Body jednotlivých jazdcov / Sezónne hendikepové stávky – H2H jazdci / Špeciálne sezónne stávky na jazdcov
 • Jazdec – Vyhrané preteky v sezóne

Ako tipovať na Formulu 1

Populárna formula 1 je definovaná predovšetkým svojou rýchlosťou, výkonom a prestížou. Ako taká je právom označovaná za kráľovnú motoristického športu a medzi stávkarmi je o túto disciplínu značný záujem. Zvyčajne sa vsádza na jazdcov alebo klasickejšie na tímy. Najobľúbenejšou stávkou je v tomto prípade stávka na celkového víťaza šampionátu jazdcov F1.

Okrem toho si môžete staviť aj na:

 • stávku na to, ktorý jazdec bude mať na konci sezóny viac bodov alebo ktorý jazdec skončí na lepšom mieste v šampionáte jazdcov
 • najúspešnejšieho jazdca konkrétnej Veľkej ceny
 • konkrétne umiestnenia jednotlivých jazdcov
 • aký bude náskok víťaza v cieli
 • stávka na to, kto získa bonusové body za najrýchlejšie kolo počas pretekov
 • na výjazd (fyzického) bezpečnostného vozidla, ale aj na to, v akom kole to bude

Priamo v F1 je veľká konkurencia a kvalita jednotlivých jazdcov je tak vyrovnaná. Svoju úlohu zohrávajú aj detaily. Z pohľadu tipujúceho je zaujímavé, že tento šport možno prakticky považovať za špecifickú kombináciu tímových a individuálnych športov.

Preto by sa mal tipujúci vopred dobre oboznámiť s tímami, jednotlivými jazdcami a pozrieť si aj štatistiky. Konkrétne pre preteky Formuly 1 poskytne komplexné štatistiky služba STATS F1. Okrem toho je dôležité sledovať aj jednotlivé kolá jazdcov a zamerať sa na to, v ktorom kole mali vymenené pneumatiky a akú stratégiu použili.

Akú stratégiu stávkovania by mal používať začiatočník?

Začiatočníci si môžu proces zjednodušiť najmä tým, že si zvolia jednu zo všeobecných stratégií stávkovania, ktoré sa dajú použiť v motoristickom športe.

Medzi ne patrí napríklad široko známa:

Platí tiež, že aj začiatočníci by si mali striktne stanoviť svoj rozpočet na stávkovanie. Jeho maximálna hranica by mala byť 5 %. Stavať by ste mali vždy racionálne, t. j. nikdy nie vtedy, keď máte problémy alebo nie ste v dobrom emocionálnom rozpoložení.

Ako úspešne stávkovať na motoristický šport

Podľa niektorých zdrojov sa oplatí staviť napríklad aj na troch najvýraznejších favoritov na titul. To by malo znížiť riziko prehry. Pokročilejší stávkari môžu hľadať „hodnotu“ v stávke na víťaza po kvalifikácii.

V praxi to znamená, že v každých pretekoch je len niekoľko jazdcov, ktorí majú šancu na víťazstvo. Vo všeobecnosti platí, že len približne 40 % pretekov vyhrá jazdec, ktorý štartuje z pole position. Z tohto dôvodu sa môže oplatiť stávka na jazdca štartujúceho z druhého miesta alebo na hlavného favorita štartujúceho z pole position.

Jazdci štartujúci z prvého miesta sa zvyčajne umiestňujú veľmi dobre. Štartová pozícia však môže ovplyvniť trať aj iným spôsobom: keď jazdec štartuje zo stredu poľa, má tiež zvýšené riziko kolízie.

A je pravda, že konkrétne monoposty jednotlivých stajní často dominujú v určitých pasážach, niektoré sú vhodnejšie napríklad na dlhé rovné úseky atď.

Okrem toho existujú aj rozdiely medzi jednotlivými časťami sezóny a neskoršími etapami. Na začiatku bývajú preteky oveľa menej predvídateľné a ani potenciálny favorit nemusí skončiť v prvej rade podľa očakávania. Je to spôsobené tým, že sa testujú nové prvky, a tak mnohé prvky zostávajú nevyladené. A postupne sa prejavujú prvé problémy a chyby.

Aká stávková stratégia sa môže skúseným stávkarom vyplatiť

Spočiatku sa môže oplatiť vsádzať viac na nové tváre. Bookmakeri na ne ponúkajú vysoké kurzy. Kurzy na favoritov sa často môžu zmeniť na pozitívne, ale bývajú vypísané na nízkych úrovniach. Podobne ako v iných odvetviach si skúsení stávkari môžu dovoliť vysoké kurzy.

Napríklad v roku 2023 patrili medzi tri najlepšie tímy Red Bull, Ferrari a pre mnohých prekvapivo Aston Martin. Red Bull pravidelne ukazuje svojej konkurencii pomyselný chrbát, a to najmä vďaka Sebastianovi Vettelovi.

Ten zároveň svojimi výkonmi jasne dokázal, že spoľahlivosť a technologická vyspelosť stroja nie sú všetko. Aj v pretekoch, ako je F1, má stále významný vplyv ľudský faktor a schopnosti jazdca.

Mnohí hráči však poukazujú na zaujímavý paradox: Vyhnite sa stávkam na svojho favorita, či už ide o tím alebo samotného jazdca. Ide o to, že pri stávkovaní musíme zachovávať racionálny úsudok, ako už bolo naznačené. A vy môžete jednoducho cítiť potrebu fandiť svojmu favoritovi bez toho, aby ste na to mali objektívny dôvod.

Relevantné správy