Tipsport handicap

Tipsport handicap

Taktika dlhodobého vsádzania na favoritov zápasu má síce aj svojich zástancov, v poslednej dobe sa ale skôr množia jej odporcovia. Ide o to, že šport celkovo, najmä hokej a futbal, sa v posledných rokoch strašne vyrovnávajú, ale kurzy od bookmakerov na vysokých favoritov zápasu sú stále rovnako nízke.

V niektorých ligách samozrejme stále nájdeme obrovské rozdiely medzi najlepšími tímami a tímami z dna tabuľky, v ich vzájomných zápasoch ale nie je ničím zvláštnym kurz na favorita napríklad na úrovni 1,1, prípadne 1,2.

Pokiaľ budete vsádzať dlhodobo rovnaké stávky na favoritov zápasu v kurzovom rozmedzí 1,1-1,5, potrebujete na to, aby ste sa držali v plusových číslach, vysoké percento úspešných tipov. A to sa v poslednej dobe stáva práve kameňom úrazu – futbalové aj hokejové zápasy sa strašne vyrovnávajú ao prekvapení v nich nie je núdza.

Stávkovanie na favoritov tak prináša skôr straty ako zisky. Príklad – trafil som 2 úspešné tipy na favoritov s kurzom 1,5 pri stávke 1 000 Kč. Vyhral som teda 2 x 500 Sk, celkom teda 1 000 Sk. Tretí tip bol neúspešný a ja som prehral vklad 1 000 Sk. Bilancia? 2 OK tipy, 1 KO tip, ale nezarobil som nič, pretože som trafil príliš nízke kurzy.

Pokiaľ sa dostanem na bilanciu 50 % úspešných tipov a naopak 50 % neúspešných, veľmi skoro sa dostanem naopak do mínusu.

Ako tomuto zabrániť?

Odpoveďou je snažiť sa uhádnuť menší počet víťazstiev favoritov, ale s vyšším gólovým rozdielom – teda Tipsport handicap.

Tým znižujem riziko možného prekvapenia na úkor favorita, pretože čím menší počet tipovaných zápasov, tým samozrejme menší počet prekvapivých výsledkov. Pokúšam sa teda vybrať také zápasy, kde som presvedčený o výhre favorita vyšším rozdielom.

A prečo vlastne teda hľadám stávku na handicap?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – navýši to výsledný kurz na tikete. Pokiaľ sa s vsádzanými kurzami dostanem vyššie, budem potrebovať menej OK tipov na to, aby som sa pri dlhodobom vsádzaní držal v plusových číslach. A o to predsa ide. Poslúži opäť príklad – namiesto kurzov 1.5 na víťazstvo favoritov som stavil handicap, teda výhru s vyšším gólovým rozdielom, v kurzoch 1.9. Trafil som 2 tipy a celkom som teda zarobil 2 x 900 Sk = 1 800 Sk. Tretiu stávku pri vklade 1 000 Kč som netrafil, ale vďaka vyšším kurzom sa pri rovnakej úspešnosti tipov ako v predchádzajúcom prípade držím v plusových číslach a niečo som zarobil.

Handicap na Tipsportu možno vsádzať na futbalové, hokejové, basketbalové, volejbalové stretnutia a tiež na ďalšie športy. My sa teraz pozrieme na to, aké sú základné handicapy na futbal a hokej. Okrem gólového náskoku favorita možno totiž Tipsport handicap vsádzať napríklad aj na počet gólov v zápase.

Handicapové vsádzanie

Vsádzanie na handicap vlastne spočíva v tom, že jednému z tímov je v zápase pridelený pomyselný gólový handicap (favoritovi stretnutia) a druhému zase pomyselný náskok (outsiderovi). V prípade handicapu – 1,5 na favorita zápasu potom tento tím, aby vaša stávka bola výherná, musí vyhrať aspoň o 2 góly. A práve vďaka tomu je možné mať na hendikepoch vyššie kurzy. Handicapov je ale niekoľko druhov a občas nie je úplne ľahké sa v nich vyznať. Pozrime sa hneď preto na ich najpopulárnejší variant – ázijské handicapy.

Ázijský Tipsport handicap

U ázijských hendikepov navyše odpadá aj možnosť remízy, preto sú tak populárne. K dispozícii sú iba tipy 1 a 2.

Tieto handicapy dávajú favoritovi stretnutia od začiatku stretnutia virtuálny gólový handicap, ktorý musí dohnať, a outsiderovi zápasu naopak virtuálny náskok, ktorý si musí udržať. Samozrejme len na účely našej stávky.

Kurzová ponuka na konkrétny zápas (dajme tomu Manchester City – Manchester United) tak môže vyzerať takto:

City      – 0.5     kurz      United      + 0.5 kurz

City      – 1.5      kurz      United      + 1.5 kurz

City      – 2.5      kurz      United      + 2.5 kurz

Aby vám vyšiel tip na prvý hendikep, musí City vyhrať aspoň o gól. Aby vyšiel ten druhý, už musí vyhrať o 2 góly. V prípade tretieho hendikepu potom musí vyhrať o 3 góly. Pri každom tipe sa samozrejme zvyšuje kurz.

Naopak United od začiatku stretnutia pomyselne vyhráva. Aby vyšla prvá stávka na hcp + 0.5, nesmie United prehrať. V prípade druhej stávky vám tiket vyjde aj v prípade, že United prehrá o 1 gól. Pri treťom hcp bude stávka výherná aj v prípade, že United prehrajú o 2 góly. Tu samozrejme kurz s narastajúcim hendikepom klesá.

A na tomto príklade je možné pochopiť celý princíp vsádzania na favoritov v hendikepe. Ide o to uhádnuť výhru favorita vo vyššom gólovom rozdiele a tým uloviť čo možno najvyšší kurz.

Toto bol ale príklad iba polovičného hendikepu. Ďalej existujú aj celé handicapy. Tie budú vyzerať napríklad takto:

City      – 1.0      kurz      United      + 1.0 kurz

Čo to znamená?

Že do hry prichádza vrátenie vkladu. Pokiaľ si stavím hcp City – 1.0, musí na to, aby bola stávka výherná, City opäť vyhrať o 2 góly. Pokiaľ vyhrá o 1 gól, vráti sa mi vklad. Kurz je tu kvôli menšiemu riziku samozrejme nižší ako v prípade „ostrého“handicapu – 1.5, kde idem do stávky buď alebo. To isté platí aj o hcp + 1.0 na United, kde vyhrám v prípade, že United udrží aspoň remízu. Pokiaľ prehrajú o 1 gól, vráti sa mi vklad. Pokiaľ prehrajú o 2 a viac gólov, môj tiket je preherný.

Ďalej je možné vsádzať aj na handicapy -/+ 0.25 a -/+ 0.75. Tieto handicapy sú na pochopenie už mierne zložitejšie a nie sú tak úplne vhodné pre začiatočníkov. Pokiaľ sa chcete naučiť v handicape vsádzať, je najlepšie zvoliť „ostré“ polovičné handicapy, a neskôr do vašej praxe zaradiť aj celé handicapy, pri ktorých sa vracajú vklady.

Ázijský Tipsport handicap na počet gólov v zápase

Ďalším výborným hendikepom, ktorý je dobrý aj pre začiatočníkov, je ázijský hendikep na góly. V prípade nášho zápasu City vs. United by mohol vyzerať v kurzovej ponuke nejako takto:

Počet gólov v zápase

0.5 +      kurz      0.5 –      kurz

1.5 +      kurz      1.5 –       kurz

2.5 +      kurz      2.5 –      kurz

Ide o takzvané tipy over/under. Ak si myslím, že v zápase padnú 2 góly, môžem staviť buď tip na 1.5+, alebo tip na 2.5-. Vďaka nastaveniu hcp za desatinnou čiarkou opäť neexistuje tretia možnosť, ide teda o tip buď alebo (pri uvedenom hcp 1.5 + oslavujem v prípade, že padnú 2 góly; pokiaľ naopak v celom zápase padne iba 1 gól, má stávka je preherná).

Úplne rovnaké handicapy na počet gólov je možné vsádzať aj v hokeji, ich hranice sú ale samozrejme nastavené oveľa vyššie, ako je to pri futbale.

Navyše sa rovnako ako v predchádzajúcom prípade aj tu stretnete s celými hranicami, pri dosiahnutí ktorých sa vám vracia vklad. V prípade overu vyhrávate, pokiaľ je táto hranica prestrieľaná, v prípade underu ak naopak prekonaná nebola.

Relevantné správy