Kurzy Tipsport – prehľad kurzovej ponuky

Tipsport kurzy

Kurz je pre každého stávkara mimoriadne dôležitý údaj. Prečo, čo sa z toho dá vyčítať a aké kurzy ponúka Tipsport?

Aké sú kurzy v stávkovaní?

Veľmi všeobecne povedané, kurz vyjadruje príslušný násobok stávky, ktorý môže stávkar získať od bookmakera, ak správne predpovie budúcu udalosť.

V praxi môže byť predmetom stávok široká škála rôznych udalostí. Veľmi populárne sú napríklad stávky na výsledok futbalového alebo tenisového zápasu. Tradičné sú aj stávky na dostihy. V súčasnosti sa však čoraz častejšie stávkuje aj na „nešportové“ udalosti, napríklad na výsledky volieb.

V praxi je preto hodnota šance vždy väčšia ako jedna. Naopak, horná hranica šancí nemusí existovať.

Prečo je dobré poznať šance

V prvom rade si môžete pomocou kurzov vypočítať svoje potenciálne výhry. Ak si uvedieme jednoduchý príklad so stávkou 10 eur pri kurze 1,9, by sme mali nárok na výhru 19 eur alebo 10 eur x kurz 1,9.

Kurzy vám pomôžu pri efektívnom rozhodovaní o stávkach. Čím vyššia je pravdepodobnosť výskytu udalosti, tým nižšia je pravdepodobnosť. Aby pre vás malo stávkovanie z dlhodobého hľadiska zmysel, musíte vsádzať na výhodné kurzy. V praxi to znamená stávkovanie na kurzy, ktoré sú vyššie, než by mali byť vzhľadom na pravdepodobnosť udalosti.

Ako sa vypočítavajú kurzy

Pokročilý stávkar by mal rozumieť nielen tomu, čo samotná hodnota kurzu predstavuje, ale aj tomu, ako ju bookmaker určil. Šanca sa vyjadruje ako inverzná hodnota pravdepodobnosti. Ide teda o jednoduchý matematický výpočet. Pracuje s logikou a berie do úvahy určitú mieru neistoty. Pravdepodobnosť sa udáva ako číslo z intervalu alebo ako percento, t. j. od 0 do 100 %.

Na výpočet stávkového kurzu nám tak môže poslúžiť relatívne zložito vyzerajúci vzorec: kurz výhry K = 1 + (prehry + remízy)/výhry = ( výhry + prehry + remízy)/výhry = (všetky udalosti)/výhry = 1/výhra).

Podobný výpočet je však skôr ilustračný a uvádzame ho pre názornosť. Skutočný bookmaker má na posúdenie pravdepodobnosti danej udalosti k dispozícii spracované štatistiky a o samotné výpočty sa dnes už starajú počítače.

Je dôležité si tiež uvedomiť, že pokiaľ budeme stávkový kurz počítať sami, vyjdú nám oveľa vyššie hodnoty, ktoré by nám v reálnom svete žiadna stávková kancelária neponúkla. Samozrejme, k vypočítanej sume musíte pripočítať maržu štrajkovej kancelárie.

Typy stávkových kurzov

Existuje niekoľko typov stávkových kurzov. Zvyčajne sa líšia v závislosti od miesta, v ktorom sa najčastejšie používajú.

Európske kurzy

Európske stávkové kurzy sa najčastejšie nazývajú desatinné kurzy. Inak sa označujú aj ako desatinné. Tieto kurzy sa nazývajú európske, pretože sa používajú najmä v Európe. A ako také ich bežne poznajú aj stávkari v krajine.

Výpočet takýchto šancí je veľmi jednoduchý, stačí vydeliť 100 % pravdepodobnosťou výskytu udalosti. Ak máte po ruke kalkulačku, môžete sa spoľahnúť aj na to, že má funkciu 1/x.

Zlomkové kurzy

Zlomkové kurzy sa niekedy označujú aj ako kurzy Spojeného kráľovstva, pretože sú v Spojenom kráľovstve najobľúbenejšie. Avšak aj v ich domovskej krajine sú na ústupe, pretože ich výpočet je v porovnaní s desatinnými kurzami zložitejší.

Tieto kurzy sú vyjadrené v zlomkovej forme, napríklad 1/2, 1/4, 2/3, 1/20 atď. Ako z toho môžem zistiť, aká bude výhra? Ak je napríklad kurz ¼, stávkar má v prípade výhry nárok na štvrtinu vsadených peňazí.

Americké kurzy

Keďže domáci stávkari majú vďaka internetu prístup k stávkam v zahraničí, môžu teraz nájsť aj americké kurzy. Tie sú však v domácich podmienkach stále pomerne zriedkavé a môžu sa zdať komplikovanejšie. Ich princíp však nie je až také ťažké pochopiť.

Tento typ kurzu môže mať pozitívnu aj negatívnu podobu. Záporný kurz vyjadruje, koľko musíte vložiť vo forme stávky, aby ste získali čistý zisk 5 eur. Kladný kurz vám na druhej strane povie, aký bude čistý zisk za predpokladu, že stavíte 5 eur. a vyhráte.

Aké kurzy ponúka Tipsport?

Tipsport ponúka naozaj pestrú škálu stávkových kurzov. Ponuka je prispôsobená návštevníkom z Českej a Slovenskej republiky a nechýbajú v nej žiadne populárne športy ani najdôležitejšie svetové ligy.

Napríklad sú uvedené kurzy na strelcov gólov v rôznych hokejových ligách a môžete si staviť aj na výsledok vrátane predĺženia alebo na výsledok po 60 minútach (SBR – bez stávky na remízu). K dispozícii je aj ponuka kurzov na ázijské hendikepy, hoci bohužiaľ nie je taká komplexná ako v prípade prevažne zahraničných konkurentov.

Ponuka kurzov súvisí najmä s tým, aká je o podujatie záujem. Pri okrajovejších udalostiach očakávajte základné možnosti, ako je kurz na víťaza alebo nad/pod (počet gólov, zápasov atď.).
Pokiaľ ide o kurzy, vo všeobecnosti platí, že čím je súťaž alebo liga dôležitejšia, tým vyšší kurz je stávková kancelária ochotná ponúknuť.

Väčšina stávok je ponúkaná nielen v režime pred zápasom, ale aj v režime live stávok. Počas podujatia si teda môžete staviť aj na (väčšinou športové) stávky. Medzi stávkarmi je stávkovanie naživo obľúbenou disciplínou kvôli potenciálne lepším šanciam na výhru. Je však tiež dôležité poznamenať, že stávkovanie naživo má aj svoje nepopierateľné riziká.

Stávky s Tipsportom: česká verzia tejto príručky je k dispozícii tu: Tipsport kurzy – přehled kurzové nabídky

Relevantné správy