Najznámejšie chorály a melódie zo športových zápasov

Fanúšikovia

Hudba je so športovými podujatiami spojená od nepamäti. Je to prax stará tisíce rokov. Napriek tomu sa tento fenomén v minulosti zo športovej éry vytratil a až teraz sa vracia v hojnom počte. Niektoré športy majú napríklad špecifickú tradíciu vychutnávať si hudbu v určitých fázach zápasu alebo v rôznych prestávkach. Môžeme sa stretnúť aj so situáciami, keď je hudba špecifická pre konkrétne mužstvo alebo dokonca konkrétneho hráča. Hudba sa môže používať na povzbudzovanie hráčov, na vyburcovanie publika alebo dokonca len na vyplnenie prestávky medzi jednotlivými časťami hry. Jedno je však isté, hudba k športu jednoducho patrí.

História hudby spojenej so športovými zápasmi

Už starovekí Gréci používali hudbu a zámerne ju spájali so športovými podujatiami, najmä na svojich opakujúcich sa olympijských hrách, ktoré boli obľúbené nielen u šľachty, ale aj u bežných smrteľníkov. Vo všeobecnosti sa na Panhelénskych hrách (olympijské, pýtické, istmijské, nemejské) kládol veľký dôraz na spojenie športu s kultúrnymi prvkami, ktorým sa tam venovala veľká pozornosť. Na viacerých slávnostiach, vrátane Delf, Istmie a Atén, sa kráľovská hudba dokonca výrazne podieľala na atletických súťažiach.

Po obnovení olympijských hier v roku 1896 sa hudba opäť stala súčasťou slávnostných súťaží. V marci, v prvý deň olympijských hier, filharmonický orchester zahral napríklad národnú hymnu a prvú olympijskú hymnu, ktorú špeciálne pre hry napísal básnik Kostis Palamas a zhudobnil slávny grécky skladateľ Spyridon Samaras.

Vstupná hudba alebo hudba používaná na dramatický efekt

Vstupná hudba, známa aj ako vstupná hudba, vstupný motív alebo dokonca walk-on music, je hudobná skladba alebo pieseň, ktorá sa hrá pre športovca, ktorý sa prvýkrát objaví pred divákmi pred začiatkom zápasu.

Medzi najznámejších skladateľov patrí skladba O Fortuna od Carla Orffa, ktorú možno často počuť pred začiatkom veľkých a dôležitých zápasov na celom svete.

Okrem toho sú niektoré piesne historicky spojené s konkrétnymi športovými udalosťami a málokto nepozná ich presný text. Fanúšikovia domáceho tímu na športových podujatiach môžu návštevníkov porazeného tímu privítať piesňou „Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye“ od skupiny Steam.

Samozrejme, nesmiem zabudnúť na večné legendy od svetoznámej skupiny Queen „We Will Rock You“ ani „We Are the Champions“, ktoré sú dnes už akousi bežnou súčasťou sporotovných podujatí na celom svete. A nie je tomu inak ani v prípade „Make Noise“ od Five Stone alebo „Rock and Roll“ od Garyho Glittera a Zombieho. V prípade univerzitných športov, prevažne v Amerike, sa potom môžeme stretnúť s dychovou alebo bubeníckou inštrumentálnou kapelou ako sprievodom športových zápasov, čo ešte viac umocňuje športový zážitok.

Basketbal

Počas zápasov NBA sa v kľúčových momentoch hry hrá opakujúca sa organová hudba. Jednou z najčastejších je skladba „Charge“, ktorá sa hrá vždy, keď domáci tím vstúpi na hosťujúcu stranu ihriska. Spieva sa aj na povzbudenie domáceho tímu, keď bráni svoju stranu ihriska. Väčšina tímov NBA má aj vlastnú hudbu, ktorá ich sprevádza na palubovku pred začiatkom zápasu. Nesmieme zabudnúť spomenúť ani ďalšie chorály, napríklad obranný, ktorý sa hrá, keď domáci tím ohrozuje súper. V posledných rokoch sa NBA stala v našej krajine veľmi populárnou a mnohí fanúšikovia neváhajú cestovať stovky kilometrov, aby mohli sledovať zápasy naživo alebo si staviť na zápas v našich popredných stávkových kanceláriách.

Baseball

Ballparková hudba v podaní organistu debutovala na chicagskom Wrigley Field v roku 1941 a do 60. rokov 20. storočia sa rozšírila do väčšiny ostatných najvyšších líg. Potom od polovice 70. rokov 20. storočia začala poprocková hudba dopĺňať alebo úplne nahrádzať organovú hudbu na mnohých štadiónoch. Veľmi populárnou tematickou piesňou bola potom „Meet the Mets“ v roku 1962, keď Mets vstúpili do MLB. Tematickou piesňou Mets pre Svetovú sériu 1986 bola potom „Let’s Go Mets“.

V súčasnosti má takmer každý perspektívny hráč v basebale svoju tematickú pieseň, ktorá sa hrá, keď príde na pálku. Hráči Major League Baseball si tiež môžu vybrať niekoľko piesní, ktoré budú hrať počas ich hry.

Atlanta Braves je známa svojím organistom, ktorého hlavnou úlohou je hrať hosťujúcim hráčom náustok, ktorý si vyberajú fanúšikovia. Bývalých hráčov Braves zvyčajne vítajú piesňou „Welcome Back, Kotter“. Rodáci z Georgie potom populárnou štátnou hymnou „Georgia on My Mind“.

Existujú prípady, keď sa v určitom čase zápasu môže hrať konkrétna pieseň. Jednou z takýchto piesní je „Take me Out to the Ball“, ktorá sa často hrá alebo spieva na zápasoch vyššej alebo nižšej bejzbalovej ligy počas siedmeho inningu.

Vo Fenway Parku sa počas ôsmeho inningu domácich zápasov Boston Red Sox opäť hrá skladba „Sweet Caroline“ od Neila Diamonda, ktorá sa pravidelne hráva od roku 2002. Táto populárna pieseň sa hrá aj uprostred ôsmeho inningu domácich zápasov New York Mets od roku 2006.

Ak ste aj vy nadšencom baseballu, určite vás poteší, že niektoré z našich popredných stávkových kancelárií ponúkajú možnosť staviť si na najslávnejšie tímy. Za zmienku stoja Tipsport, Fortuna, Synot tip a Doxxbet.sk.

Bojové športy

Ak dávate prednosť bojovým športom, môžete si na ne staviť aj v českých stávkových kanceláriách, a to nielen na české, ale aj na zahraničné zápasy. Pokiaľ ide o hudbu, najčastejšie sa na úvod stretnutia objavujú skladby „Blue Moon“ od Rickyho Hattona, Wanderlei Silva – Darude – Sandstorm alebo DMX od Andersona Silvu.

Relevantné správy