Fortuna v Českej republike a na Slovensku

Fortuna v Českej republike a na Slovensku

Fortuna je známou českou stávkovou kanceláriou. Aká bola jej cesta v Čechách a na Slovensku? Ktoré najzaujímavejšie míľniky tvoria históriu dnes silnej spoločnosti?

Vznik a založenie Fortuny

iFortuna, oficiálnym názvom FORTUNA, stávková kancelária a.s., je česká spoločnosť, ktorá sa orientuje primárne na kurzové stávkovanie.

Nová stávková kancelária vznikla v Prahe, kde aj dodnes oficiálne má svoje sídlo, a to v ulici Na Florencii. Fortuna na trh vstúpila s nemalými ambíciami.

V porevolučnom vtedy ešte Československu išlo o jednu z prvých akciových spoločností vôbec. V rámci strednej Európy potom dokonca v tom čase išlo o vôbec prvú spoločnosť, ktorá sa zamerala na kurzové stávky.

Fortunu založil v roku 1990 český spisovateľ, esejista, novinár, textár, básnik, producent a vyštudovaný antropológ Michal Horáček.

Fortuna a Michal Horáček

V novo vznikajúcej spoločnosti nefiguroval sám, ako neskôr priamo spomínal v jednom z rozhovorov, Fortunu s ním tvorili ďalší traja spoločníci – Peter Bouma, Jiří Balcar a Josef Kurka. Jeden z nich bol hasičom, druhý sa venoval gastronómii a tretí študoval.

Pre samotného Michala Horáčka iFortuna vstupenkou do biznisu paradoxne nebola. Vtedy už prevádzkoval vlastné vydavateľstvo a práve to mu poskytlo aj počiatočný kapitál, ktorý mohol vložiť do nového biznisu. Vydavateľský biznis ako taký prestal považovať za perspektívny.

Ešte v roku 1990 vznikla prvá oficiálna pobočka Fortuny. Celá sieť sa postupom času rozrástla až na niekoľko stoviek prevádzok.

Už v máji toho istého roku tiež došlo na území Československa k legalizácii kurzových stávok. Majitelia Fortuny tak zakladali na susednom Slovensku aj sesterskú spoločnosť nazvanú Terno, a.s.. V tej bol zainteresovaný aj Igor Nosek a Richard Müller.

Predaj značky Fortuna

V roku 2004 sa potom obe značky zlúčili pod FORTUNA Group. O rok neskôr firma zažila ďalšiu významnú zmenu. Menil sa tentokrát vlastník, stala sa ním investičná skupina Penta.

Oficiálnu čiastku, ktorou nakoniec celá transakcia stála, neskôr ozrejmil priamo Michal Horáček. Ten po oznámení svojej prezidentskej kandidatúry v roku 2016 poskytol rozhovor serveru Zoznam správy, v ktorom sa snažil transparentne priblížiť svoje majetkové a finančné pomery.

Zaznelo v ňom tak okrem iného aj to, že stávkovú kanceláriu iFortuna spoločne so svojimi kolegami predal za 2,4 miliardy korún.

A ako neskôr rekapituloval ešte v ďalšom z rozhovorov, finančne to pre neho nebolo dobré rozhodnutie. Napriek tomu však svojho kroku neskôr neľutoval. Práve predaj Fortuny mu uvoľnil ruky a umožnil mu naplniť svoje umelecké ambície. Tie zdedil po otcovi, ktorý bol divadelným dramaturgom.

Fortuna však nestratila náboj ani bez svojho „otca zakladateľa“. Investičná skupina Penta úspešne zrealizovala expanziu na poľský trh a nákup stávkovej kancelárie Profesionał.

Nová éra so spoločnosťou Penta

Dnes je tak táto značka najväčším prevádzkovateľom kurzových stávok a hier v strednej a východnej Európe. Pod hlavičkou FORTUNA ENTERTAINMENT GROUP a.s. pôsobí na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku a Chorvátsku.

Na susednom Slovensku si pritom pripísala významný míľnik dokonca o niečo skôr ako v domovských Čechách. Už v roku 2007 zmena legislatívy umožnila spustenie stávkovania po internete. A nový vlastník v tomto smere nijako neotáľal.

Akonáhle sa navyše priaznivé podmienky vytvorili aj v Česku, a to konkrétne v roku 2009, zopakovala Fortuna vstup do tohto segmentu aj vo svojej domovine.

Úspešne sa iFortuna dokázala popasovať aj s ďalším vývojom českého trhu. V roku 2016 úspešne prešiel schválením nový zákon o hazardných hrách. Riadiť sa ním reálne museli spoločnosti od roku 2017.

Krátko pred jeho nadobudnutím účinnosti mnohé z nich lobovali za zníženie daňovej záťaže, čo sa nakoniec podarilo presadiť. Nielen Fortuna tak oslavovala dvojnásobný úspech. Nová legislatíva jej totiž súčasne umožnila získať licenciu na prevádzku vlastného virtuálneho kasína.

Služby značky iFortuna dnes

V súčasnej dobe sa Fortuna stále zameriava na kurzové stávkovanie. V ňom ponúka celý rad zaujímavých funkcií, ako je napríklad tzv. rýchlolosádka, čo je najrýchlejšia stávka z mobilu, alebo cash out alebo možnosť nechať si predčasne vyplatiť tiket.

Suverénne najviac stávkovaným športom je v rámci predzápasových stávok pri tejto stávkovej kancelárii jednoznačne futbal. Nasledovaný je tenisom a hokejom. Aj iFortuna ponúka atraktívne živé stávkovanie, pričom tu je pomer priazne fanúšikov mierne odlišný. Na prvej priečke je suverénne tenis nasledovaný futbalom a hokejom.

Ďalej tiež rozvíja segment online kasína. To momentálne poskytuje takmer 600 hier od popredných domácich i zahraničných vývojárov. Zároveň portfólio dopĺňajú živé športové prenosy, súťaže a atraktívne bonusy.

Podpora športu a sponzorskej aktivity

Navyše iFortuna aktívne podporuje aj tuzemský šport, a to predovšetkým futbal. Oficiálnym partnerom českého futbalu sa stala už v roku 2016.

Práve počnúc týmto rokom začala 2. česká futbalová liga niesť názov Fortuna národná liga a používa ho doteraz. Vstup do najvyššej futbalovej súťaže bol preto logický. Stalo sa tak od sezóny 2018/2019 a aj 1. futbalová liga v súčasnosti má názov svojho sponzora.

Medzi ďalšie sponzorované subjekty patria, ako Fortuna oficiálne uvádza na svojom webe tiež:

  • „Grassroots“ futbal (neprofesionálne a výkonnostné futbalové súťaže)
  • Slavia Praha
  • Baník Ostrava

Zároveň značka aktívne podporuje ďalšie progresívne športové organizácie, individuality a športy z nasledujúcich odvetví:

MMA:

  • UFC bojovník Jiří „Denisa“ Procházka
  • I Am Fighter (organizácia MMA)

E-šport:

  • tím Sinners E-sports (najlepší profesionálny tím v Českej republike)
  • vlastný športový tím FORTUNA E-šports

Pre našich českých stávkarov: Viac informácií o spoločnosti Fortuna nájdete v českej verzii tohto článku. Fortuna v České republice a na Slovensku

Relevantné správy