Tipsport aréna

Tipsport aréna

Tipsport aréna je dnes už nepoužívaný názov multifunkčnej športovej haly. Aká bola jej história, pod akým názvom existuje dnes a aké je jej spojenie so značkou Tipsport?

Umiestnenie športovej haly

Športová hala je multifunkčné zariadenie, ktoré sa nachádza v Prahe 8 – Bubenči na ulici Za Elektrárňou.

Športová hala sa nachádza približne 5 až 10 minút chôdze od stanice metra C – Nádraží Holešovice a v blízkosti električkovej zastávky Výstaviště. Prístup je možný aj autom, okolie Holešovickej arény patrí do zóny plateného parkovania, upozorňujú samotní prevádzkovatelia.

História názvu

Celá oblasť v priebehu svojej histórie niekoľkokrát zmenila svoj názov, a to nasledovne:

  • Športová hala ČSTV v PKOJF (1962-1999)
  • Paegas Arena (1999-2002)
  • Mobilná aréna (2002-2008)
  • Tesla Arena (2008-2011)
  • Tipsport Arena (2011-2022)

V súčasnosti je oficiálny názov tejto budovy športová hala Fortuna. Od roku 2022 nesie holešovický hokejový svätostánok meno sponzora Sparty, stávkovej kancelárie Fortuna.

Miestnosť sa tiež vrátila k prezývke „športová hala“ namiesto pôvodného názvu „aréna“. Je to odkaz na tradíciu a kontinuitu, pretože v časoch, keď Fortuna ako prvá stávková kancelária prijímala prvé tikety, fanúšikovia národného tímu tradične chodili na zápasy do športovej haly. Toto symbolické prepojenie bolo teda oživené v novom názve.

Tipsport a Tipsport Arena

Keď pražská aréna v roku 2011 oficiálne zmenila svoj názov, zástupcovia Tipsportu sa vyjadrili, že partnerstvo s ľadovým hokejom je pre značku dlhodobou prioritou. Okrem toho sa prezentácia Tipsportu v mene športoviska osvedčila už v minulosti, konkrétne v Liberci.

Zástupcovia stávkovej kancelárie Tipsport sa preto rozhodli ísť rovnakou propagačnou cestou aj v metropole. Názov však nebol jediný, v ktorom značka dočasne zanechala svoju stopu. Športová hala sa dočkala aj umiestnenia loga na fasádu a mobilného zberného centra Tipsport. To isté mohli fanúšikovia vidieť na ďalších šiestich štadiónoch Extraligy.

Vznik a história športovej haly

História dnešnej Fortuny sa začala písať v roku 1907. Pôvodne bol postavený ako Strojnický (tiež Strojírenský) palác.

Na samom začiatku sa používal na výstavy a veľtrhy. Táto tradícia sa zachovala aj počas prvej republiky pod názvom Pražské modelárske veľtrhy, pravidelne sa konajúce podujatie, ktoré sa opakovalo každý rok a malo silný medzinárodný význam.

Túto tradíciu neprerušila ani druhá svetová vojna. Veľtrhy sa konali aj v rokoch 1946 a 1947. Potom boli premiestnení do Brna. To znamenalo, že existujúce priestory sa stali nepoužiteľnými.

Koncom roka 1952 sa na základe rozhodnutia vlády o podpore rozvoja telesnej výchovy rozhodlo o rekonštrukcii Strojnického paláca. O dva roky neskôr bola práca prerušená kvôli značnej finančnej náročnosti. Do Holešovíc sa robotníci vrátili až v roku 1958.

Prvýkrát bola športová hala ČSTV otvorená 7. marca 1962 pri príležitosti ľadovej revue československého krasokorčuliarskeho tímu. Prvý zápas hokejovej ligy Sparta Praha Sokolovo (vtedy Sparta) proti ZKL Brno sa uskutočnil len o niečo neskôr, konkrétne 17. októbra 1962.

Súčasné využitie športovej haly

V budove bolo vybudované klzisko s rozmermi 29 × 60 metrov. Kapacita haly je až 11 650 miest na hokejové zápasy. Ďalšie miesta sa nachádzajú vo VIP sekciách. Tie v súčasnosti patria k najväčším na českých športových štadiónoch a arénach. Vo VIP sekcii sa nachádza skybar so 40 miestami a skybox s ďalšími 20 miestami.

Do roku 2015 využíval priestory na domáce zápasy hokejový klub HC Sparta Praha. Arénu čiastočne využíval aj basketbalový tím ČEZ Basketball Nymburk. Halu mal k dispozícii aj dnes už neexistujúci klub HC Lev Praha z pražského Bubenca.

V súčasnosti celý priestor stále využíva na športové účely hokejový klub HC Sparta, ktorý tu trénuje a hraje ligu. V roku 2022 sa bude využívať aj pre mládežnícke tímy Sparty.

Ako vidno z tohto zoznamu, hokej stále zohráva dominantnú úlohu. Súčasná Fortuna sa stala svätyňou českého hokeja už v roku 1962. Bola tam premiestnená z pôvodnej Štvanice. V časoch svojej najväčšej slávy však hostil nielen hokejové majstrovstvá, ale aj mnohé iné športové podujatia, ako napríklad krasokorčuliarske, hádzanárske a volejbalové majstrovstvá. Pripomeňme si najmä:

  • Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji (v rokoch 972, 1978, 1985 a 1992).
  • Majstrovstvá sveta v krasokorčuľovaní (v roku 1993)
  • Finále Davisovho pohára (1980)

Každoročne sa tu koná viac ako 30 rôznych športových a kultúrnych podujatí. Vďaka kapacite až 8 000 miest na sedenie sa hala môže využívať aj na kultúrne a zábavné podujatia, ako sú koncerty, ale aj výstavy, veľtrhy a iné verejné podujatia. Môže sa dokonca premeniť na prezentačný priestor alebo sálu na módne prehliadky.

Aréna

Aréna je častým miestom koncertov svetových a českých hudobných hviezd alebo ľadových revue. Medzi najznámejších umelcov, ktorí tu vystupovali, patria Nick Cave, Limp Bizkit, Marilyn Manson a hudobníci z 30 Seconds to Mars.

Tipsport aréna Liberec

Tipsport aréna bola do 31. októbra 2014 aj názov libereckej športovej haly. Od tohto roku však zmenila svoj názov na Home Credit Arena.

Moderná športová aréna hostí od roku 2005, keď bola slávnostne otvorená, nielen športových fanúšikov. Z technického hľadiska a z hľadiska úrovne vybavenia a služieb obstojí v konkurencii európskych a svetových športovísk.

Kapacita je až 9 000 divákov. Domáce zápasy tu hrá tím Bílí Tygři Liberec. Tím v súčasnosti pôsobí v extralige, najvyššej hokejovej súťaži v Českej republike.

Pre českých stávkarov Tipsport: získajte exkluzívne informácie o stávkovej kancelárii v češtine: Tipsport aréna

Relevantné správy