Tabuľka Tipsport extraligy

Tipsport česká extraliga

Extraliga ľadového hokeja je najvyššia hokejová súťaž organizovaná v Českej republike. Od sezóny 2010/11 sa súťaž nazýva Tipsport extraliga. Doteraz hralo v extralige 24 klubov a len päť z nich hralo českú súťaž nepretržite od založenia extraligy v roku 1993. Sú to tímy HC Sparta Praha, HC Dynamo Pardubice, HC Škoda Plzeň, HC Verva Litvínov a HC Vítkovice Ridera. Česká Tipsport extraliga je považovaná za piatu najlepšiu na svete.

Systém súťaže a tabuľka Tipsport extraligy

Základná časť Tipsport extraligy sa hrá od septembra do februára. Tímy z tabuľky Tipsport extraligy proti sebe nastúpia celkovo štyrikrát za sezónu. Nasleduje play-off, v ktorom sa piaty tím stretne s dvanástym, šiesty s jedenástym, siedmy s desiatym a ôsmy s deviatym klubom v tabuľke Tipsport extraligy po základnej časti. Hra sa hrá na 3 víťazné zápasy.

Potom sa hrá play-off, v ktorom prvý tím hrá s víťazom najnižšieho predbežného kola, druhý tím s víťazom druhého najnižšieho predbežného kola, tretí tím s víťazom druhého najvyššieho predbežného kola a štvrtý tím s víťazom najvyššieho predbežného kola. Potom sa hrá na štyri víťazné zápasy, pričom štyri kluby postupujú do semifinále a víťazi semifinále postupujú do finále. Víťaz finále sa oficiálne stane majstrom Tipsport extraligy. O konečnom druhom až desiatom mieste v tabuľke sa rozhodne na základe úspešnosti tímov v play-off.

Informácie a pravidlá Tipsport extraligy 2022/2023

Tipsport extraliga má na nadchádzajúcu sezónu naplánovaných 52 kôl, čo je o 8 menej ako v minulom roku (60 kôl). Tímy odohrajú celkovo štyri zápasy proti každému zo súperov v tabuľke, pričom dva z nich odohrajú doma a dva vonku. Masarykov pohár pre víťaza základnej časti získa prvý tím v tabuľke na konci sezóny Tipsport extraligy. Play-off sa bude hrať od 8. marca budúceho roka. Prvé štyri tímy postúpia do štvrťfinále play-off, kde budú čakať na svojich súperov v podobe víťazov úvodného kola.

Pokiaľ ide o bodovanie tímov v zápasoch, pravidlá zostávajú pre nasledujúcu sezónu nezmenené. To znamená, že tím vždy získa 3 body za víťazstvo v riadnom hracom čase, 2 body za víťazstvo po predĺžení alebo nájazdoch, 1 bod za prehru po predĺžení alebo nájazdoch a 0 bodov za prehru po riadnom hracom čase. V prípade nerozhodného výsledku sa hrá päťminútové predĺženie s pravidlom zlatého gólu a potom sa uskutoční rozstrel.

Víťazi play-off v predchádzajúcej sezóne

V sezóne 2021/2022 Třinec tretíkrát za sebou ovládol tabuľku Tipsport extraligy, keď vo finále zdolal Spartu 4:2. Historicky už získali Třineckí oceliari štyri majstrovské tituly a pomaly sa približujú k Vsetínu, ktorý sa na prelome tisícročí stal šesťkrát majstrom. V posledných rokoch však Vsetín hrá druhú najvyššiu ligu a v štatistikách ho môžu dobehnúť aj iné tímy.

Tipsport extraliga 2022/2023

Tipsport extraliga je česká najvyššia hokejová súťaž, ktorú bude v sezóne 2022/23 hrať 14 tímov. Třinec bude obhajovať majstrovský titul a posledný tím tabuľky Tipsport extraligy čaká baráž o udržanie. Pozrite si aktuálny rozpis, tabuľku a ďalšie informácie o jednej z najlepších európskych hokejových líg.

Novinky v Tipsport extralige 2022/2023

Do aktuálneho trojnásobného majstra z Třinca sa aj tento rok vkladajú veľké očakávania a Hradec Králové bude musieť obhájiť víťazstvo v základnej časti. Spolu s druhou Spartou Praha nás tieto tri tímy budú reprezentovať v hokejovej Lige majstrov. V minulom ročníku hralo v Tipsport extralige 15 tímov a posledný, Zlín, zostúpil do 1. ligy. Vzhľadom na nižší počet účastníkov v tomto roku budú pravidlá upravené a posledný tím po základnej časti bude hrať baráž o udržanie s víťazom play-off 1. ligy.

David Krejčí sa po roku v zámorí vracia do NHL a odchádza aj líder štatistík Filip Chlapík. V nadchádzajúcej sezóne 2022/23 sa však v Tipsport extralige objaví aj legenda Jaromír Jágr a Kladno sa po roku vráti do svojej zrekonštruovanej domovskej arény.

Baráž o českú Tipsport extraligu

Žiadnemu z tímov v tomto ročníku súťaže nehrozí automatický zostup. Posledný tím v tabuľke Tipsport extraligy po základnej časti odohrá baráž o extraligu s majstrom 1. ligy. Oproti predchádzajúcej sezóne je to výrazný rozdiel, keďže Zlín zostúpil a Kladno muselo hájiť extraligovú pozíciu v barážovej sérii s Jihlavou.

Baráž o Tipsport extraligu zmenila v posledných rokoch niekoľkokrát svoj formát. V sezóne 2019/20 sa baráž vôbec nehrala a tím s najmenším počtom bodov zostúpil do nižšej súťaže. V tejto sezóne postúpil tím Jaromíra Jágra, Kladno, do prvej ligy, teda o súťaž nižšie. Už o rok neskôr sa však legendárny klub vrátil. V sezóne 2020/21 sa Tipsport extraliga nehrala a žiadny tím do nej nezostúpil, takže sezónu 2021/22 hralo 15 tímov a Zlín zostúpil do prvej ligy.

Kanadský hráč skóruje

V českej Tipsport extralige nechýbajú každoročne štatistiky jednotlivých hráčov a pravidelne sa vyhlasuje najlepší strelec sezóny. Hodnotí sa súčet strelených gólov a asistencií a preteky o najlepšieho strelca sezóny. V minulej sezóne dominoval v tabuľke strelcov a gólov Filip Chlapík zo Sparty.

Záznamy z Tipsport extraligy

Vrátane nadchádzajúcej sezóny hralo v histórii Tipsport extraligy 24 rôznych klubov. Rekordérmi v počte odohraných kôl sú Pardubice, Litvínov, Plzeň, Sparta Praha a Vítkovice. Tieto tímy budú v tejto sezóne hrať svoju 30. sezónu v najvyššej súťaži. Donedávna medzi ne patril aj Zlín, ktorý však v minulej sezóne zostúpil do 1. ligy.

Relevantné správy