Najväčšie a najznámejšie štadióny v krajine a na svete

Stadion

Návšteva športových štadiónov už nie je len sledovaním športového zápasu. Návšteva týchto stavieb sa stáva kultúrnym zážitkom a mnohí ľudia cestujú často tisíce kilometrov po celom svete, len aby videli tieto majestátne stavby. Keďže ide o športové stavby a v športe sa točia veľké peniaze, stavitelia sa neboja investovať veľké peniaze do výstavby čo najväčšej a najoslnivejšej budovy, ktorá prinúti návštevníkov kúpiť si vstupenky a vstúpiť do budovy hoci len zo zvedavosti.

Dnes sa pozrieme na najväčšie a najznámejšie štadióny v Európe a na svete a opíšeme, čím sú také jedinečné.

Camp Nou (Nou Camp)

Tento veľmi slávny štadión sa nachádza uprostred „hlavného mesta futbalu“: Barcelony. Jeho kapacita je tiež neuveriteľná. Po rekonštrukcii teraz pojme neuveriteľných 114 000 divákov, čo z neho robí jeden z najväčších štadiónov v Európe. Zároveň platí, že ak si chcete kúpiť permanentku na zápas na tomto štadióne, pravdepodobne ju budete musieť po niekom zdediť.

Nou camp

Už niekoľko rokov sú totiž beznádejne vypredané. Každý obyvateľ mesta preto musí byť na tento štadión patrične hrdý, a to nielen kvôli jeho vzhľadu a jedinečnosti, ale aj preto, že na nápise cez hlavnú tribúnu je napísané „Més que en club“, čo v angličtine znamená Viac ako klub. Tento štadión je domovom FC Barcelona, klubu, ktorý je vďaka svojim úspechom známy po celom svete. Je to tiež jeden z najčastejšie stávkovaných klubov na celom svete, takže keď budete nabudúce sledovať niektorý z ich zápasov, nezabudnite si staviť napríklad v stávkovej kancelárii Doxxbet alebo Tipsport a Fortuna, ktoré ponúkajú vždy tie najlepšie ponuky.

San Siro

Štadión nachádzajúci sa v hlavnom meste módy, ktorý je tiež plný histórie a na ktorom sa dá skvele najesť. Áno, je to Miláno. Hoci je Miláno známe aj inými výnimočnými vecami a budovami, nejeden obyvateľ by vám povedal, že tento štadión je najdôležitejšou budovou v meste. Koniec koncov, je to najväčší štadión v Taliansku, takže niet divu, že obyvatelia tohto mesta sú naň náležite hrdí.

San siro

Maracana

Ďalším hlavným mestom futbalu je určite Rio de Janeiro, v ktorom môžete hľadať štadión s názvom Maracana. Je to jeden z najväčších štadiónov na svete a bol postavený v roku 1950 kvôli majstrovstvám sveta. Hoci sa na prvý pohľad nemusí zdať, že ide o nejakú výnimočnú stavbu, od ostatných štadiónov sa odlišuje práve tvarom. Nemá kruhový, ale skôr elipsovitý tvar. Brazílčania sú na tento jedinečný štadión hrdí a niet divu, že sa stavbe hovorí Chrám bohov.

Maracana

Wembley

Svetovou metropolou, ktorá zaručene nemá konkurenciu, je Anglicko so svojím štadiónom Wembley v Londýne. Je to druhý najväčší štadión v Európe a je tak často navštevovaný turistami, ktorí navštívia Londýn. Nie je to však len futbalový štadión, ale konajú sa tu aj koncerty a zápasy iných športov, takže ak vás futbal nebaví, stále môžete na tento štadión zamieriť za nejakým tým kultúrnym zážitkom.

Wembley

Štadión Rungrado May Day

Tento štadión je zaručene najväčší na svete. Žiadny iný štadión sa mu nemôže rovnať kapacitou, ktorú ponúka. Neuveriteľných 207 000 metrov štvorcových pojme až 150 000 divákov. Okrem toho hracia plocha, ktorú majú hráči k dispozícii, zaberá neuveriteľných 22 500 metrov štvorcových. A ak sme vás navnadili a chceli by ste sa ísť pozrieť na štadión, možno vás sklameme. Tento štadión sa nachádza v severokórejskom Pchjongjangu. Keďže Ázia je taká preľudnená, je jasné, prečo sa tu rozhodli postaviť takýto veľký štadión. Jednoducho preto, že v Ázii sa to oplatí a o divákov tu nie je núdza.

Rungrado

Štadión Saltlake

Keďže predchádzajúci štadión mal svoju základňu v Ázii, je tu ďalšia časť sveta, ktorá je naozaj preľudnená, a aby uspokojili dopyt, museli postaviť tento obrovský štadión. A aká iná krajina by to mala byť ako India. Štadión s rozlohou 187 540 metrov štvorcových pojme neuveriteľných 120 000 divákov. Tento štadión už patrí k tým starším. Bol postavený v roku 1984 a v tom čase sa pýšil titulom najväčšieho štadióna na svete.

Salt Lake stadium

Signal Iduna Park (Westfalenstadion)

Ďalšou krajinou, ktorá patrí medzi futbalové veľmoci, nie je nikto iný ako Nemecko, Týmto štadiónom sa môže pochváliť mesto Dortmund a pojme až 81 000 divákov. A hoci má tento štadión pomerne veľkú kapacitu, často býva vypredaný, najmä južná tribúna, o ktorej sa vo futbalovom svete hovorí ako o legende. Tím, ktorý tu má svoj domov, je Borussia Dortmund. A keďže farby tohto tímu sú žltá a čierna, zodpovedá tomu aj farba celého štadióna.

Signal Iduna Park

Celý štadión je vyrobený zo skla a betónu a hlavnou dominantou sú štyri žlté kovové konštrukcie. A keďže sa štadión nachádza na území našich susedov v Nemecku, je jasné, že počas zápasu sa bude konzumovať aj veľa jedla a pitia. Počas jedného zápasu, keď bol štadión úplne vypredaný, sa údajne vypilo neuveriteľných 34 200 pív a zjedlo neuveriteľných 12 000 klobás. Ak teda túžite po nezabudnuteľnom zážitku a máte chuť na skvelé pivo, určite navštívte našich susedov a nebudete ľutovať.

Stade de France

Jednou z metropol, ktorú nesmiete vynechať, je nepochybne Francúzsko, presnejšie mesto Paríž. Nachádza sa tu slávny štadión Stade de France, ktorý je síce vyhradený len pre francúzske futbalové a rugbyové tímy, ale aj tak stojí za návštevu. Prvýkrát bol otvorený v roku 1998, keď sa tu konali majstrovstvá sveta vo futbale. Na tomto štadióne sa veľmi dbá na to, aby bol trávnik svieži a krásny, takže sa mení niekoľkokrát do roka. Pevne dúfame, že sme vám poskytli inšpiráciu na vašu ďalšiu cestu a že počas svojich ciest možno niektorý z týchto štadiónov navštívite.

Stade de France

Relevantné správy